یکی از مهم ترین اجزای درب و پنجره دوجداره upvc و درب و پنجره آلومینیوم اسپانیولت Espagnolette است. در واقع اسپانیولت بخشی از یراق آلات محسوب می شود. در نتیجه کیفیت آن موجب افزایش کیفیت درب و پنجره خواهد شد. همچنین بر روی قیمت پنجره دوجداره بسیار تاثیرگذار است.

یراق آلات درب و پنجره دوجداره شامل قفل و اسپانیولت، لولا، دستگیره، زاماک، توپی و هر بخشی که در باز و بست و مکانیزم قفل شدن دخالت دارد می شود.

اسپانیولت چیست؟

اسپانیولت مکانیزم قفل شدن درب و پنجره را بر عهده دارد. این قطعه با استفاده از پیچ در قسمت داخلی لنگه بازشو بسته می شود و بوسیله یک سوراخ به دستگیره متصل می شود.

اسپانیولت از دوقطعه ای که بر روی یکدیگر حرکت می کنند تشکیل شده. با حرکت و چرخش دستگیره قطعات استوانه ای روی اسپانیولت حرکت کرده و عملکرد باز و قفل شدن پنجره را انجام می دهد.

اسپانیولت پنجره

نحوه عملکرد قفل شدن بدین صورت است که جابجایی استوانه های روی اسپانیولت موجب درگیری این قطعه با قطعه ای به نام کیپر یا زاماک (داخل فریم پیچ می شود) می شود و درب یا پنجره قفل می شود.

محل قرارگیری اسپانیولت

محل قرارگیری اسپانیولت در قسمت داخلی لنگه بازشو می باشد و بوسیله پیچ به آن متصل می شود. با توجه به نوع بازشو درب و پنجره بصورت عمودی یا افقی در امتداد داخلی پروفیل قرار می گیرد.

برای مشاهده اسپانیولت کافی است درب یا پنجره را باز کنید و قسمت داخل آن را مشاهده کنید.

پیچ کردن اسپانیولت در لنگه
تعمیر یا تعویض اسپانیولت

انواع اسپانیولت

اسپانیولیت درب و پنجره به چندین دسته تقسیم بندی می شوند که در زیر به شرح آن می پردازیم:

  • برند اسپانیولت:این محصول شامل برندهای مختلفی مانند آکادو، کاله کیلیت، روتو، جی یو و … از کشورهای ترکیه، آلمان و سوییس می باشد. هر کدام این برندها طراحی، استاندارد و کیفیت متفاوتی دارند.
  • ارتفاع اسپانیولت: از دیگر دسته بندی های اسپانیولت ارتفاع این محصول است. برای هر ارتفاعی از لنگه بازشو، قطعه مطابق آن ارتفاع بسته می شود.
  • آکس یا بسکت : در قسمت پایین تر این صفحه آکس پروفیل را توضیح می دهیم.
  • نوع بازشو :بسته به نوع بازشو، اسپانیولت مربوط به آن بسته می شود. بطور مثال برای پنجره کشویی، اسپانیولت کشویی با بادامک های قارچی استفاده می شود.

در ادامه به شرح هر یک از این موارد می پردازیم تا شما بتوانید اسپانیولت مطابق با درب یا پنجره خود را خریداری کنید.

نحوه تعویض و تعمیر اسپانیولت

برند، طراحی و کیفیت آلیاژ مصرفی در ساخت اسپانیولت تاثیر زیادی در عملکرد پنجره دوجداره دارد. بیشترین فشار بستن درب و پنجره ابتدا به اسپانیولت وارد می شود به همین دلیل کیفیت آن در عایق بندی تاثیر مستقیم دارد. در صورتی که اسپانیولت به هر دلیلی از کار بیافتد موجب باز نشدن پنجره و یا چرخش هرزگرد دستگیره خواهد شد. اما نحوه تعمیر اسپانیولت به چه صورت است؟ و یا در صورت تعویض اسپانیولت چه اقدامی باید انجام بدهیم؟

در ابتدا باید از خرابی اسپانیولت مطمئن شویم. برای فهمیدن این مورد پیچ های دستگیره را باز می کنیم (نحوه باز کردن دستگیره پنجره)  و چک می کنیم که دستگیره هرزگرد نباشد. در صورت شل بودن فلز مکعبی دستگیره یا اهرم آن، خرابی از دستگیره بوده و نیازی به تعویض اسپانیولت نیست.

در مرحله بعدی بهتر است بدانیم چه چیزی موجب خرابی اسپانیولت شده است:

  • کیفیت پایین اسپانیولت و یراق آلات
  • فشار بیش از حد به دستگیره و عدم بازو بست صحیح بازشو
  • فشار بیش از حد به اسپانیولت بدلیل رگلاژ نامناسب

در هر دو مورد مذکور نیاز به تعمیر یا تعویض اسپانیولت می باشد. تعمیر اسپانیولت معمولا امکان پذیر نیست و تعویض آن به صرفه تر است. با این حال اسپانیولت درب upvc نسبت به اسپانیولت پنجره لولایی و کشویی شانس بیشتری برای تعمیر دارد.

در ادامه برای خرید اسپانیولت ابتدا باید مشخصات اسپانیولت پنجره یا درب را بدانیم. برای این کار قسمت انواع اسپانیولت را بخوانید و 4 موردی را که بیان شده است مشخص کنید. در زیر مجدد 4 مورد را بیان می کنیم.

نوع و برند اسپانیولت
برند اسپانیولت
نوع بازشو درب یا پنجره
بسکت یراق و پروفیل
آکس پروفیل
ارتفاع اسپانیولت
ارتفاع اسپانیولت

نوع بازشو در اسپانیولت

نوع و کارکرد درب و پنجره دوجداره نوع اسپانیولت مخصوص به آن را مشخص کند. در صورتی که از پنجره کشویی استفاده می کنید باید اسپانیولت کشویی تهیه کنید. در عنوان زیر به تفاوت اسپانیولت کشویی و لولایی می پردازیم.

به همین صورت اگر نیاز به این قطعه برای درب upvc خود دارید باید اسپانیولت درب تهیه کنید. اسپانیولت درب دارای محفظه برای سیلندر و مکانیزم قفل درب می باشد.

تفاوت اسپانیولت کشویی و لولایی

بر روی سطح فلزی اسپانیولت بادامک هایی وجود دارد که با چرخش دستگیره حرکت می کنند. در اسپانیولت کشویی این بادامک ها بصورت قارچی شکل بوده اما در اسپانیولت لولایی این بادامک ها بصورت کاملا استوانه ای است.

بادامک های یراق آلات روتو ROTO در هر دو مدل اسپانیولت کشویی و لولایی به شکل قارچی می باشد.

 

دلیل این تفاوت، تفاوت در نحوه حرکت و قفل شدن بازشو است. بادامک کشویی باید طوری طراحی شده باشد که هنگام قفل شدن کاملا گیر کند و باز نشود. قسمت کلاهک قارچی شکل موجب گیر کردن اسپانیولت خواهد شد.

تفاوت اسپانیولت کشویی و لولایی

بسکت یا آکس اسپانیولت

آکس یا بسکت اسپانیولت درب و پنجره upvc در واقع نقطه اشتراک بین پروفیل و یراق آلات پنجره دوجداره است. همانطور که قبلا اشاره کردیم اسپانیولت در محل فرورفتگی یو شکل پروفیل قرار می گیرد. میزان عمق این فرورفتگی در واقع آکس basket پروفیل می باشد.

در نتیجه هنگام مونتاژ یراق آلات بر روی درب و پنجره یو پی وی سی از اسپانیولتی استفاده می کنیم که آکس آن با آکس پروفیل برابر باشد. عموما بسکت یا آکس اسپانیولت درب 35 (آکس 35) و پنجره (اکس 13) می باشد.

در شکل روبرو بر روی قسمت دستگیره اسپانیولت نحوه اندازه گیری آکس رو مشاهده می کنیم.

بسکت یا آکس فاصله بین قسمت نوار فلزی طولی اسپانیولت با مرکز سوراخ دستگیره یا سوراخ پیچ دستگیره است.

بسکت پروفیل و یراق آلات

تشخیص نوع و اندازه اسپانیولت

در صورتی که قصد تعویض اسپانیولت پنجره را دارید بهتر است از همان برند این قطعه استفاده کنید. نام و برند بر روی قطعه فلزی اسپانیولت حک شده است. کافیست لوگوی یا حرف اختصاری آن را پیدا کنید.

دسته بندی ارتفاع اسپانیولت براساس بازه ای از سانتی متر است. بطور مثال اسپانیولت با طول 20, 30, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220 در بازار موجود است.

در صورتی که ارتفاع بازشو پنجره مورد نظر 138 سانتی متر می باشد شما باید از اسپانیولت 120 استفاده کنید. یعنی کوچکتر از ارتفاع لنگه پنجره بازشو…

تشخیص ارتفاع اسپانیولت
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید
[کل: 3 میانگین: 5]